Kutsikakool
190.00€
Õpe toimub Thinkificu mugavas e- õppe keskkonnas. Liitudes saad kohese ligipääsu videoloengutele (kokku üle 19 h erinevatel teemadel) ja juhised praktiliste ülesannete tegemiseks. Vastu saadan personaalse tagasiside. Ülesannete tegemine ei ole kohustuslik, kuid on vajalik, et saada kutsikakooli lõputunnistus. Lõputunnistuse saadan füüsilisel kujul sobivasse pakiautomaati.
Koerakeele Kooli kutsikakoolis õpib eelkõige inimene – koeri tundma, kuidas olla oma koerale hea kaaslane ja kuidas kasvatada kutsikat nii, et temast sirguks parim versioon iseendast (kasvatusel ja keskkonnal on oma osa, kuid käitumist mõjutab ka geneetika). Koos koeraga mõnusa elu elamiseks ei ole vaja üldiselt keskenduda sõnakuulelikusele, vaid eelkõige õppida ise:
-
koera kui liiki tundma (müüdid ja tegelikkus, kuidas elavad vabalt elavad koerad, liigiomased vajadused ja käitumised jne);
-
hoidma oma koera vaimset tervist (stress sellest, et koer pannakse enamasti tahtmatult ebasobivatesse olukordadesse, on paljude murekäitumiste põhjus);
-
juhtima koera kogemusi nii, et temast kasvaks võimalikult julge ja optimistlik koer, kelle jaoks uus on tore ja turvaline (peale sotsialiseerimisiga juhtub loomulikult see, et koer hakkab uut pigem pidama kahtlaseks);
-
tundma koerte (keha)keelt, mis võimaldab koeraga kahepoolselt suhelda, teda mõista ning usaldusliku suhte luua;
-
miks koerad igasugu erinevatel viisidel käituda võivad ja kuidas koera käitumist mõjutada.
Need on alustalad, millele lisaks võib muidugi koerale ka sõnu õpetada. Nii on meil temaga mugavam ühiskonnas toime tulla. Peale väga paljude koerte ja nende inimestega suhtlemist, leian, et selline rõhuasetus on efektiivseim, ennetamaks igasugu murekäitumisi, mis koertel võivad esineda. Enamasti ei ole need seotud vähese kuulekuse, vaid koera emotsionaalse poole ja vaimse tervisega.
Pean e- koolituse formaati siiralt kõige sobivamaks viisiks kutsikakooli läbi viia.
-
Nagu öeldud, tuleb uuel koeraomaniku õppida ise. Selleks ei ole vaja meil koer käekõrval kohtuda. Palju parem on sellist infot edasi anda ja inimestel omandada videoloengute formaadis. Nii saan näidata video- ja pildinäiteid, tuua välja teadusuuringuid ja jagada viiteid muudele kasulikele linkidele. Inimene saab vaadata seda mugavalt endale sobival ajal ja korduvalt, tema tähelepanu ei võta vahepeal ära käe kõrval olev koer ning aega ei tule kulutada trennidesse edasi- tagasi sõitmistele.
-
Olen e- koolituses kuuldava info hoolikalt läbi mõelnud nii, et ajakasutus kuulajale oleks võimalikult efektiivne ja midagi olulist ei ununeks samas ütlemata. Inimene saab ühte ja sama infot vajadusel kuulata mitu korda.
-
Rääkides koera õpetamisest. Grupitrennide keskkond ei sea enamus kutsikaid ja noori koeri edule üles. Ümbruses on teised koerad ja võõrad inimesed, keskkonnas uued lõhnad/helid/objektid. See tähendab, et inimesele keskenduda ja teda kuulata on koeral arusaadavalt raske. Kõik muu ümbruses on kutsika jaoks heal juhul uus ja põnev, halvemal juhul hirmutav ja ülestimuleeriv. Mõlemal juhul on koera õppimisvõime madal. Millegi uue õpetamist koerale, tuleks alustada keskkonnas, kus koer suudab olla rahulik ja keskenduda, nt koera kodus. Ja siis liikuda segajate rohkemate keskkondadeni. Raskemates keskkondades keskendumine on eraldi oskus, mis vajab järk järgulist harjutamist. Koerakeele Kooli kutsikakoolis leiad samm- sammulised videojuhised kuidas õpetada koer lõdva rihmaga käima, kooskõndima, juurde tulema, väravast/uksest rahulikult väljuma, lamama, sobimatut jätma. Nende õpetamist on väga sobilik alustada kodust.
-
Paljudel kutsikatel hakkab autoga sõites füüsiliselt halb. Nad võivad seda ka peljata kui neid ei ole autosõiduga sotsialiseeritud. Aeg, mille kulutaksid autoga edasi- tagasi grupitrennidesse sõites, kuluta parem kutsika sotsialiseerimiseks (nt autoga 🙂 )
-
Teiste koertega sotsialiseerimiseks ei ole grupitrennid sobivad. Kutsikad on pärast trenni vaimselt väsinud, koeri on tihtipeale korraga liiga palju, koerte tutvustamiseks ei ole pärast treeningtunni lõppu piisavalt rahuliku aega, üldiselt pole tehtud eeltööd, mõtlemaks, kas ühte grupitrenni sattunud koerad võiksid teineteisele sotsialiseerimiseks üldse sobida, inimesed ei pruugi tunda piisavalt koerte kehakeelt ega erista mängu mitte mängust jne. Sotsialiseerimine ei ole nii lihtne, et koer lihtsalt näeb teisi koeri või puutub nendega kokku (nii võib koera ka hirmutada või jätta talle lihtsalt neutraalse kogemuse). Selleks, et koer sotsialiseeruks peab kokkupuude teiste koertega olema tema arvates tore. Kuidas seda hinnata ja läbi viia, räägin sotsialiseerimise peatüki ja kehakeele peatüki all pikalt ja laialt koos paljude videonäidetega. Seda infot tuleks inimesel enne praktikat teada. Nii saab ta koerte kohtumise tõenäoliselt edukalt üles seada ja oskab seda juhtida.
-
Ka mitme aastasele koerale saab õpetada sõnu nagu istu või anna käppa. Sotsialiseerimisiga on koertel aga lühike ja kordumatu. Noores eas kogetu (või mitte kogetu) mõjutab koera käitumist täiskasvanuna palju. Selleks on kutsikakoolis väga põhjalik sotsialiseerimispeatükk. Leiad sealt kõigile jõukohased õpetused kuidas koera sotsialiseerida: inimestega, teiste koertega, helidega, asjadega, erinevate keskkonadega, käsitlemisega. Enne praktikas tegutsemist on vaja inimesel omandada põhitõed, sellest, kuidas sotsialiseerimine käib. Natuke on enne vaja koerte kohta õppida ja siis saab inimene nagu öeldud – koera kogemuse edukalt üles seada ja oskab seda juhtida nii, et koer saab kindlasti toreda kogemuse ja sotsialiseerub.
-
Soovitan kutsikakooli materjalid osta enne kutsika koju toomist. Teadmisi sellest kuidas kodu ette valmistada, kuidas mööda saata esimesed päevad ja ööd, mis loom koer täpsemalt on, koerte kehakeelest, koerte vajadustest ja kutsikaeas oleva koera eripäradest, on kasulik teada juba enne kui uuele sõbrale järgi lähed.
Kutsikakooli sisu:
Kodu ette valmistamine kutsika tulekuks (tekst)
Kutsika koju toomine ja esimesed päevad uues kodus (tekst)
Kes on koer? (25 min)
Sinu koer (11 min)
Koerte kodunemise lugu (21 min)
Domineerimisteooria (33 min)
Kuidas koerad õpivad? (tekst)
Koerad ja stress (40 min)
Koerte vajadused (11 min)
Bioloogilised vajadused ( 1h)
Emotsionaalsed vajadused (34 min)
Sotsiaalsed vajadused (35 min)
Kognitiivsed vajadused (35 min)
Kutsika uni ja lähedusvajadus (15 min)
Söömine (9 min)
Kutsika keha ja koormus (24 min)
Kutsika õpetamine õue hädasid tegema (12 min)
Kutsika õpetamine üksi olema (24 min)
Keskendumisvõime (1.30 min)
Elukogemus (2 min)
Hirmuperioodid (11 min)
Koerte kehakeel (35 min)
Pildinäited (51 min)
Saba (7 min)
Videonäited (52 min)
Mäng teise koeraga (18 min)
Videonäited (mitte) mängust (30 min)
Kuidas koeri paremini lugeda (13 min)
Inimese kehakeel koera suhtes (29 min)
Mis on (ja ei ole) sotsialiseerimine ja kuidas see käib? (1h 31 min)
Erinevate asjadega sotsialiseerimine (27 min)
Inimestega sotsialiseerimine (24 min)
Teiste koertega sotsialiseerimine (1h 3 min)
Erinevate keskkondadega sotsialiseerimine (1h 1 min)
Käsitlemisega sotsialiseerimine (1h 9 min)
Helidega sotsialiseerimine (4 min)
Kutsikaga jalutamine (12 min)
Mis varustust koerga jalutades kasutada (12 min)
Kuidas traksid koera seljas istuma peavad (4 min)
Kuidas õpetada koer lõdva rihmaga jalutama (28 min)
Kooskõnni õpetamine (10 min)
Uksest/väravast rahulikult väljumine (8 min)
Mida teha kui vastu tuleb teine koer? (19 min)
Kuidas ennetada murekäitumisi? (1h 42 min)
Ideid koera vaimseks maandamiseks (tekst + videonäited)
Koera õpetamine: siia, jäta, lama (tekst + videonäited)
Palun soeta kutsikakooli materjalid soovi korral läbi Thinkificu platvormi.
Saad seal tasuda ja kohe peale seda koolituskeskkonda ligipääsu.
http://www.koerakeelekool.thinkific.com
Eks alati võib olla erandeid, aga Koerakeele Kooli kutsikakool sobib üldiselt kõikidele kutsikatele ja noortele koertele ning nende omanikele. Eriti hästi koertele, kes on arglikuma loomuga. Neid ei ole hea mõte sotsialiseerimise eesmärgil grupitrenni viia. Eks oleneb koolitajast ning kuidas täpselt grupitrennid läbi on viidud, aga nende keskkond ja kestvus kipub olema ka mitte arglikute kutsikate jaoks tihti liiast. Tagasihoidlikum koer võib päris ära ehmuda ning mitte saada häid kogemusi millede pinnalt julgemaks areneda.
Lisaks online materjalide soetamisele on meil võimalik ka kohtuda. Läbi videokõne, Tallinnas/Lääne- Virumaal koeraomaniku kodus või Tallinnas koerte treeningsaalis.
Küsimuste korral kirjuta mulle: britt@koerakeelekool.ee